Úvodní slovo k tématu krajina

 

 

V letošním školním roce studenti tříd G2 a G3 zpracovávali téma s názvem Krajina.

Vedoucím projektu je Ing. Lenka Závodníková a organizátorkou projektu je Mgr. Lucie Nikelová.

 

Studenti získávali informace a fotografie o přírodních a historických zajímavostech nejen na jižní Moravě, ale i v celé České republice. Nafotili, popřípadě získali z internetu či oskenovali z knih zhruba 2000 fotografií. Fotografie následně prošly počítačovou úpravou a společně s doprovodnými texty, které studenti sami překládali do angličtiny, byly zpracovány do česko-anglických prezentací v PowerPointu. Od konce podzimu studenti práci věnovali celkem 1500 hodin. Výsledkem je 6 přehledných prezentací na CD v PowerPointu, které uvádí animace v Macromedia Flashi MX o poloze ČR v Evropě. Prezentace byly vytištěny, svázány do fotoalb a návštěvníci školy si je mohli prohlédnout do konce dubna na výstavě v prostorách SPŠS. Kromě toho byly vytvořeny dva videofilmy s komentářem v ČJ, titulky v AJ a hudbou (na VHS i DVD): Pálava a Mikulov s hudbou cimbálky a Moravský kras s hudbou J. Maláska.

 

Začátkem dubna proběhlo na naší škole mezinárodní setkání se zástupci učitelů a studentů z partnerských škol. Naši studenti představili prezentaci o České republice, okolí Brna a slavné bitvě u Slavkova. Také představili výstavu svých prací, kterou sami uvedli v angličtině. Hlavní náměty prací – Pálavu, Moravský kras a slavkovské bojiště si naši hosté mohli prohlédnout na vlastní oči v následujících dnech, kdy jsme zorganizovali výlet do Mikulova, Punkevních jeskyní a na kopec Santon, Žuráň a Mohylu míru. Součástí projektu je také výměna prací. Naši hosté si s sebou odvezli videofilmy na VHS a DVD, prezentace na CD a fotoalbum.

 

V polovině května jsme opláceli návštěvu ve Finsku. Dva učitelé se dvěma studenty jeli do finského Kauhajoki. Finští studenti nás přivítali v audiovizuální učebně, kde nám předvedli výstavu prací a počítačové prezentace a filmy. Ve městě Kauhajoki jsme si prohlédli muzeum v přírodě s původními dřevěnými stavbami, ale také moderní budovu luteránského kostela pocházející z 20. století. Druhý den naší návštěvy byl pro nás připraven výlet do národních parků Kauhaneva a Lauha. Třetí den jsme zavítali do přímořského města Vaasa, kde jsme mohli obdivovat ruiny starého města (vyhořelého v roce 1853), moderní centrum města, ale také zajímavosti přírody okolních ostrovů. V muzeu přírody „Terra Nova“ jsme se shlédli dokumentární film o vzniku těchto ostrovů.

 

V červnu pojedou dva učitelé se dvěma studenty do polského Cieszyna.

 

Přestože studenti vytvořili perfektní práce, cílem projektu je především práce samotná. Spoustu času věnovali získávání informací ať už z internetu nebo z odborných knih či průvodců. Využili také znalosti z odborných a všeobecných předmětů (geodézie, mapování, zeměpisu, dějepisu). Množství podkladů v různé podobě museli studenti následně společně zpracovávat a tvořit počítačové prezentace a fotoalba. Při tom se procvičili v práci s počítačem a také v angličtině. Během mezinárodních setkání měli studenti možnost navázat nová přátelství s mladými lidmi z Polska a Finska, porovnat životní styl, kulturu a prostředí. Tento projekt podnítil zájem také u ostatních studentů, kteří se předtím do podobných akcí nezapojovali.

 

 

Struktura výstavy (prezentací na CD):

1)         Vznik a vývoj terénu (13 stránek):

Horák Aleš G2 (texty v ČJ i AJ, skenování obrázků, prezentace v PowerPointu)

2)         Česká republika (96 stránek):

Kněžíček Jiří (+ animace v Macromedia Flashi MX), Vysocký Aleš, Sekanina Michal, Vojta Zbyšek G2 (texty v ČJ i AJ, skenování obrázků, vyhledávání obrázků
a informací na internetu, prezentace v PowerPointu), Horák Aleš a Mátl Daniel G2 (texty v AJ)

3)         Brno (60 stránek):

Čáp Pavel G3 (fotografování, texty v ČJ i AJ, skenování obrázků, prezentace v PowerPointu)

4)         Napoleon Bonaparte, „Bitva tří císařů“ (30 stránek):

Drápal Luděk G3 (fotografování rekonstrukce bitvy, texty v ČJ, prezentace v PowerPointu)

Čáp Pavel G3 (texty v AJ, prezentace v PowerPointu)

Holeček Radek G3 (rozsáhlý referát o životopise Napoleona, fotografování rekonstrukce bitvy)

5)         Moravský kras (62 stránek):

Truksová Jana G2 (texty v ČJ i AJ, referáty)

Kněžíček Jiří G2 (prezentace v PowerPointu, skenování obrázků)

Hruška Jakub, Cabejšková Hana, Malíková Veronika, Molíková Eva G2 (fotografování)

6)         Pálava, Mikulov, Podyjí (82 stránek):

Drápal Luděk G3 (fotografování, skenování obrázků, texty v ČJ, prezentace v PowerPointu)

Vaňkátová Eva G2 (fotografování, videofilm o Pálavě)

Rozmahel Zdeněk G3 (texty v AJ)

 

 

Výstavu doplňovaly:

1)         ukázky vyjádření terénu v mapách od těch nejstarších, neboť jednu z prvních vyhotovil právě J. A. Komenský - patron tohoto projektu, až po současné ortofotomapy: Truksová Jana G2 (texty v ČJ i AJ)

2)         kresby (14 stránek): Charvát Zdenek G3

3)         keramický model Pálavy: Vrbová Libuše G2

4)         podrobné popisy Moravského krasu (jeskyně, historie objevování, antropologické
a paleontologické nálezy): Truksová Jana G2

5)         rozsáhlý referát o životopise Napoleona a slavkovském bojišti: Holeček Radek G3